Zagrożenia cyfrowe w urzędach i Cyberbezpieczeństwo

"Nie pozwól, aby zagrożenia cyfrowe naruszyły bezpieczeństwo Twojej organizacji"

Scenariusz #1

Pewnego dnia, pracownicy jednej z gmin w miejscowości, którą zapewne znasz otrzymali wiadomość e-mail, która wydawała się być zwyczajnym spamem. Większość z nich zignorowała ją i zlekceważyła jako zwykłą wiadomość reklamową. Niestety, niewielka grupa pracowników gminy, którzy otworzyli tę wiadomość i kliknęli w link, okazała się ofiarą cyberataków.

Atak ten nie tylko zagroził prywatnym informacjom pracowników, ale także naraził na niebezpieczeństwo dane wrażliwe gminy i cały system informatyczny samorządu terytorialnego. 

Uczciwość i skuteczność pracy całego urzędu była zagrożona. W końcu udało się odzyskać dane, ale była to dla pracowników ważna lekcja - świadomość i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa są niezbędne w dzisiejszych czasach.


Scenariusz #2

 1. Faza zbierania informacji: Atakujący dokonuje poszukiwań w Internecie, aby zebrać informacje o urzędniku z Twojej Gminy i strukturze samorządu terytorialnego, w którym pracujesz. Może też poszukiwać ciekawych (niewinnych) informacji w social media, na stronie samorządu, w raportach i dokumentach, których cała masa krąży w sieci.
 2. Faza przygotowania ataku: Atakujący tworzy fałszywą wiadomość e-mail, która wygląda autentycznie i jest spersonalizowana do konkretnej osoby, wykorzystuje znaki graficzne, loga, opisy wyglądające jak autentyczne. Może skorzystać z narzędzi do fałszowania adresów e-mail oraz używać logotypów i innych elementów graficznych, aby sprawić, że wiadomość wydaje się bardziej autentyczna. Na pierwszy rzut oka trudno ją odróżnić.
 3. Faza wysyłki wiadomości: Atakujący wysyła fałszywą wiadomość e-mail do urzędnika, udając, że pochodzi od wysokiej rangi urzędnika lub kierownika Waszego samorządu. Wiadomość zawiera prośbę o pilne przesłanie poufnych informacji lub dokumentów, które są potrzebne do załatwienia ważnej sprawy albo pilne zrealizowanie przelewu. Takie sytuacje nadal się zdarzają.
 4. Faza manipulacji ofiarą: Jeśli urzędnik odpowie na fałszywą wiadomość e-mail, atakujący może próbować manipulować nim (socjotechnika), wykorzystując różne techniki, np. groźby lub przekonanie do wykonywania dalszych czynności. Atakujący może też próbować wykorzystać zdobyte informacje w celu uzyskania dostępu do innych zasobów samorządu lub wyłudzenia dodatkowych informacji.


Atak tego typu (ostatnio bardzo popularny), nazywany spear phishing w rezultacie może prowadzić do poważnego naruszenia poufności i bezpieczeństwa danych wrażliwych / osobowych samorządu terytorialnego oraz wywołać ryzyko dla całej społeczności, jeśli ujawnione zostaną poufne informacje lub dane wrażliwe albo utrata środków. 

Dlatego ważne jest, aby urzędnicy byli świadomi zagrożeń związanych z atakami typu spear phishing i podjęli odpowiednie środki ostrożności, takie jak sprawdzanie wiarygodności nadawcy i zawartości wiadomości oraz raportowanie podejrzanych zachowań odpowiednim służbom.

Spear phishing to rodzaj cyberataku, który polega na oszukaniu jednostki poprzez wysłanie fałszywych lub oszukanych wiadomości e-mail, SMS lub innych komunikatów, które wyglądają na autentyczne. Atakujący po wytypowaniu konkretnej ofiary często udaje kogoś, kogo ofiara zna lub komu ufa, np. pracownika organizacji, przełożonego, dostawcę lub klienta, w celu zyskania jej zaufania i wyłudzenia poufnych informacji lub danych wrażliwych. Atak typu spear phishing jest bardziej wyrafinowany i wymaga bardziej precyzyjnej analizy celu niż zwykły phishing, dlatego jest bardziej skuteczny i trudniejszy do wykrycia. Tu głównym zagrożeniem jest socjotechnika.

Cyberbezpieczny urzędnik

w urzędach państwowych i samorządach terytorialnych

Jeśli szukasz certyfikowanego kursu online z zakresu cyberbezpieczeństwa i zagrożeń cyfrowych dla pracowników samorządowych i urzędników państwowych, to trafiłeś we właściwe miejsce. W dzisiejszych czasach, kiedy większość naszych działań przenosi się do świata wirtualnego, ważne jest, aby poznać zagrożenia, które niosą ze sobą cyfrowe narzędzia i jak sobie z nimi radzić.

Nasz kurs online dostarcza pracownikom samorządowym wiedzę i umiejętności, aby skutecznie chronić swoją organizację przed cyberatakami. 

Kurs zawiera szereg praktycznych wskazówek i przykładów, które pomogą Ci wdrożyć najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa w Twojej organizacji. Co ważne, wiedza zawarta na kursie pozwala znacząco zwiększyć świadomość każdego pracownika organizacji oraz zwiększyć czujność na większość podstawowych ataków i zagrożeń.

Nasz kurs online został przygotowany przez wiodących ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, praktyków z wieloletnim stażem aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa dla Twojej organizacji. 

Pamiętaj, że każda wiedza po jakimś czasie się dewaluuje. Zapoznaj się z naszym kursem online już dziś i daj swoim pracownikom samorządowym narzędzia do ochrony Twojej organizacji przed cyberatakami. 

Nasz kurs online zapewnia szczegółową wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, w tym bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, ochrony informacji i wielu innych.  

Kurs można łatwo dostosować do potrzeb Twojego urzędu, dzięki czemu pracownicy samorządowi otrzymają kompleksową wiedzę dotyczącą zagrożeń cyfrowych i bezpieczeństwa organizacji. 

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpoznawać zagrożenia cyfrowe, jak chronić urząd przed atakami hakerskimi, jakie są najczęstsze metody ataków i jak skutecznie je przeciwdziałać. Kurs składa się z kilkunastu łatwo przyswajalnych lekcji, które zawierają zarówno teorię, jak i praktyczne wskazówki.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą kurs, uzyskując pozytywny wynik na teście online otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę oraz umiejętności w zakresie zagrożeń cyfrowych. Nasze certyfikaty posiadają akredytację Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (psribs.pl)

Kurs jest dostępny w formie online, co oznacza, że można go odbyć w dowolnym miejscu i czasie, zgodnie z własnym harmonogramem. Wystarczy jedynie komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

To z kolei zapewni Twojemu urzędowi wyższy poziom bezpieczeństwa i zmniejszy ryzyko wycieku danych wrażliwych. 


Czego się nauczysz

Zawartość kursu jest tak przygotowana aby przekazać Ci w pigułce wiedzę o najważniejszych i aktualnych zagrożeniach komputerowych

 • Znaczenie bezpieczeństwa Informatycznego

 • Jak bezpiecznie zarządzać skomplikowanymi hasłami

 • Jak bezpiecznie postępować z pocztą e-mail

 • Jak wykrywać ataki typu „phishing” i inne oszustwa

 • Jak w kilku krokach zadbać o bezpieczeństwo fizyczne w pracy

 • Powiemy Ci o ochronie danych osobowych

 • Bezpieczeństwo komputerów i nośników danych

 • Co zrobić w przypadku zagubienia lub kradzieży urządzeń

 • Opowiemy o Twojej prywatności

 • Otrzymasz certyfikat uczestnictwa w kursie

Zawartość kursu

  1. Witaj na Naszym mini kursie

  2. Sprawdźmy najpierw co wiesz na temat podstaw cyberbezpieczeństwa.

  3. Podstawy cyberbezpieczeństwa

  1. Bezpieczeństwo Informatyczne urzędnika w 12 krokach - powtórzmy to

  2. Więcej zasobów dla Ciebie

Podsumowanie kursu

 • 97,00 zł
 • 5 lekcji
 • Materiały do pobrania
 • Certyfikat ukończenia

Odbierz dostęp do kursu

Niezwłocznie po zamówieniu otrzymasz dostęp do kursu. Jeśli chcesz skorzystać z innej formy płatności, np. przelew to informacje na ten temat znajdziesz w zakładce FAQ, na dole strony.

Cyberbezpieczństwo dla samorządów

Certyfikowany kurs online dla urzędników

Pracownicy samorządowi / urzędnicy są narażeni na coraz większe zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Szkolenia są nieodzownym elementem zapobiegania incydentom. Nie podejmując działań narażamy organizację. Często później .. jest za późno.

Kurs został opracowany przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem z dziedziny cyberbezpieczeństwa i zawiera wszystkie najnowsze informacje dotyczące technik i narzędzi, które pomogą Ci chronić dane i systemy informatyczne przed cyberatakami. 

Kurs zawiera również informacje na temat zarządzania zagrożeniami, zapobiegania incydentom bezpieczeństwa i ochrony danych wrażliwych.  

Kurs jest dostępny online i można go ukończyć w wygodnym dla siebie tempie. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa.  Dołącz do nas i zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności, aby chronić swoje dane i systemy informatyczne przed cyberatakami w swoim miejscu pracy oraz zapewnić spokój i pewność odporności na potencjalne ataki w Twoim miejscu pracy.

Certyfikat ukończenia kursu

Nasze certyfikaty akredytowane są przez Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS.pl)

Akredytowane Certyfikaty

Po ukończeniu kursu otrzymasz akredytowany certyfikat

Nasze Certyfikaty posiadają akredytację Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych. (www.psribs.pl).
Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych

Mariusz Czarnecki

Twój osobisty instruktor

Nazywam się Mariusz Czarnecki, od 16 lat (IV kadencja) jestem biegłym sądowym z zakresu Informatyki Śledczej, cyberbezpieczeństwa i OSINT oraz niezależnym ekspertem z zakresu tych dziedzin. Jestem laureatem wielu konkursów i wyróżnień, w tym Ogólnopolskiego Konkursu "e-przyszłosć" pod patronatem Ministra Gospodarki. Od blisko 20 lat, w ramach pasji buduję i pomagam budować innym projekty e-biznes, które z powodzeniem sprzedają. Przez te lata cały czas się uczę i zdobywam nowe umiejętności. Więcej szczegółów o mojej pracy można znaleźć na stronie - www.mariusz-czarnecki.pl 

Dziedziny, w których się poruszam od wielu lat są obecnie jednymi z najmniej zagrożonych przez automatyzację i sztuczną inteligencję profesji na świecie.

Nasi wykładowcy to eksperci w dziedzinie OSINT, Informatyki Śledczej i bezpieczeństwa cyfrowego i fizycznego, którzy mają lata doświadczenia w pracy z największymi firmami, agencjami rządowymi  czy instytucjami rządowymi oraz bankami.

Pozdrawiam i czekam na Ciebie w Akademia Wywiadu®.